AFGHANISTAN ARGENTINA Brasilien CHINA DENMARK FINLAND FRANCE GERMANY GREECE INDIA ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN IRELAND
  ISRAEL ITALY JAPAN MEXICO NETHERLANDS POLAND RUSSIAN FEDERATION DEMOCRATIC PEOPLE'S REPUBLIC OF KOREA THAILAND TURKEY UNITED KINGDOM UNITED STATES

راديو و تلويزيون پخش زنده
متن ترانه ها و آهنگ ها

سينماي حرفه ايجشنواره فیلم کن که سال‌ها اصلی‌ترین ویترین سینمای هنری جهان بود، در دو سال اخیر دچار مشکلاتی در انتخاب فیلم‌های مورد انتظار شده است. مخالفت سینماداران فرانسوی با نمایش فیلم‌های تولید شده توسط نتفلیکس فقط یکی از این مشکلات است.

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر در پاسخ به مخالفان خود از «بازی تاج و تخت» استفاده کرد و با انتشار تصویری الهام گرفته از این سریال پرمخاطب نوشت که بازی اتهام زدن به او درباره تبانی با روسیه در انتخابات تمام شده. اما این بار شبکه اچ‌بی‌او به این حرکت دونالد ترامپ واکنش جالبی نشان داده است.

در حالی که سه شنبه این هفته شورای شهر تهران تصویب کرد چند خیابان در پایتخت به نام چهره‌های سرشناس فرهنگ و هنر کشور شود، علی نصیریان به عنوان یکی از این هنرمندان می‌گوید این نامگذاری را دوست ندارد چون از بزرگنمایی و ریا خوشش نمی‌آید.

فهرست فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن اعلام شد و فیلمسازان سرشناسی مانند ترنس مالیک، پدرو آلمودوار، ژاویر دولان، کن لوچ، مارکو بلوکیو و برادران داردن امسال برای بردن نخل طلا رقابت می‌کنند. همچنین چهار کارگردان زن در بخش مسابقه کن ۲۰۱۹ حاضرند.

رگزار کنندگان جشنواره فیلم کن اعلام کردند نخل طلای افتخاری هفتاد و دومین دوره این جشنواره به آلن دلون بازیگر افسانه‌ای سینمای فرانسه اهدا خواهد شد. تیری فرمو دبیر جشنواره کن گفته که دلون مدت‌ها نمی پذیرفت این جایزه را بگیرد.

 

سينما

سفر یکی از مهمانان جشنواره جهانی فیلم فجر به ایران لغو شد
سینماپرس: سفر کیم سویونگ عضو هیات موسس و بنیانگذار جشنواره‌های سینمایی در کره جنوبی به ایران کنسل شد.

بررسی «جایگاه جهانی سینمای ایران در چهلمین سالگرد انقلاب ای»
سینماپرس: نشست «جایگاه جهانی سینمای ایران در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» با حضور استادان و پژوهشگران بین‌المللی در حوزه مطالعات سینما در پردیس چارسو برگزار می شود.

رسالت سینمای مستند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است
سینماپرس: محمدرضا وطن دوست نویسنده و کارگردان سینما معتقد است رسالت سینمای مستند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است و صد در صد آن را به درستی انجام می دهد. اما این که فیلم ها دیده نمی شود تقصیر هنرمند نیست بلکه مسئولان و مدیران باید به این فیلم ها توجه کرده و آن را در سطح جامعه در جهت آگاهی بخشی نمایش بدهند.

خاستگاه های فرهنگی منجر به یکدست سازی فرهنگی در عصر کنونی می شود
سینماپرس: رهبر قنبری نویسنده و کارگردان سینما در یادداشتی ضمن آسیب شناسی جریان یکسان سازی فرهنگ ها در عصر کنونی گفت: قومیت ها زیربنایی ترین خاستگاه های انسانی را در خود جای داده اند. با تقویت و پرورش آن ها به خلاقیت های ملی خویش در هر عرصه ای کمک می کنیم.

اعلام نشست‌های دومین روز جشنواره
سینماپرس: در دومین روز از سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۶ نشست و کارگاه تخصصی در پردیس چارسو و سینما فلسطین برگزار می‌شود.

نویسنده «شهرزاد» از عصاره تجربه فیلمنامه نویسی اش می گوید
سینماپرس: نغمه ثمینی فیلمنامه نویس و مدرس دانشگاه، در کارگاه فیلمنامه نویسی «دارالفنون» با تشریح الگوهای مختلف برای ساخت کاراکتر، تجربه خود را در این زمینه در قالب فرمول جادویی بیان کرد.

مردم ایران بیشتر از فیلم‌های کمدی استقبال می‌کنند
سینماپرس: ویچخ اونلت وزیر مختار سفارت لهستان که آثار اصغر فرهادی را دنبال می‌کند معتقدست، فرهادی در آثارش اگر چه به مسایل داخل ایران می‌پردازد اما در واقع دغدغه‌های جهانی را مطرح می‌کند که به نوعی مساله همه مردم دنیاست.

جشنواره جهانی فیلم فجر در روز اول میزبان ۶۰ خریدار در بازار
سینماپرس: با شروع جشنواره جهانی فیلم فجر بخش بازار نیز کار خود را آغاز کرد و میزبان نزدیک به سیصد بازدیدکننده بود که از این بین شصت نفر خریداران خارجی و داخلی بودند.

برنامه نشست‌های سومین روز جشنواره جهانی فجر
پردیس سینمایی چارسو، سینما فلسطین، دانشکده سینما و تئاتر و دانشگاه سوره روز شنبه ۳۱ فروردین‌ماه پذیرای کارگاه‌های کارگردانی، طراحی صحنه، تهیه‌کنندگی، فیلمنامه‌نویسی، فیلمبرداری و ۳ نشست تخصصی از جشنواره جهانی فیلم فجر خواهند بود.

اسامی فیلم‌های بخش بین‌الملل جشنواره بین‌المللی فیلم وارش اعلام شد
سینماپرس: تعداد ۲۴ فیلم از کشورهای آذربایجان، افغانستان، ایران در حوزه تمدنی میراث مشترک و کشورهای تاجیکستان، روسیه و قزاقستان که در حوزه تمدنی میراث طبیعی در بخش بین الملل نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش با یکدیگر رقابت می کنند.

برگزار ی کارگاه فیلمنامه‌نویسی مهران کاشانی در بخش «دارالفنون»
سینماپرس: مهران کاشانی نویسنده و فیلمنامه‌نویس در کارگاه فیلمنامه‌نویسی بخش دارالفنون، گفت: بزرگان زیادی درباره اسطوره‌ها و قصه‌ها تحقیق کردند و همگی به این نتیجه رسیده‌اند که هدف همه داستان‌ها روایت درباره تغییر است.

اسعدیان پولشویی در سینما را شوخی قلمداد کرد
همایون اسعدیان با اعلام اینکه به زودی از فعالیت‌های صنفی در خانه سینما خداحافظی می‌کند، درباره برخی حاشیه‌های اخیر مربوط به خانه سینما توضیح داد و تاکید کرد همه چیز در این نهاد صنفی شفاف است.

حرف‌های صریح حاتمی‌کیا نسبت به یک انتقاد+ فیلم
سینماپرس: حاتمی کیا: من همیشه در زمان حال زیسته‌ام و به آنچه اتفاق افتاده واکنش نشان داده‌ام. اگر تنها یک جمله من در طول سال، می‌تواند صدا راه بیندازد مشکلی نمی بینم!

معاون امور هنری وزارت ارشاد به خراسان جنوبی سفر کرد
سینماپرس: سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی و محمد الله‌یاری فومنی، مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سفر به استان خراسان جنوبی از مجموعه‌های هنری بیرجند دیدن کردند.

نخستین اکران «منطقه پرواز ممنوع» در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر
سینماپرس: فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» برای نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر اکران می‌شود.

قانونمداری ملاک عمل است نه قانون گریزی/ چرا برخی چهره های سینمایی از قانون گریزی حمایت کردند؟!
سینماپرس: یک کارشناس حوزه فرهنگ و رسانه شب گذشته در مناظره زنده تلویزیونی در شبکه خبر سیما گفت: باید از اقدام وزارت ارشاد در برخورد با تخلف «رحمان 1400» استقبال کرد. کنترل و نظارت از ارکان اصلی فرایند مدیریت سینماست.

نارضایتی علی نصیریان از نامگذاری یک خیابان به اسمش
سینماپرس: علی نصیریان با ابراز نارضایتی از نام‌گذاری یک خیابان به نامش گفت: این کارها را نمی‌پسندم.

چین میهمان ویژه امسال نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است
سینماپرس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیت جدید خود از وضعیت نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نوشت و از مهمان ویژه امسال در نمایشگاه خبرداد.

جواد نوروزبیگی از اکران «زهر مار» در عید فطر خبر داد
سینماپرس: جواد نوروزبیگی آخرین وضعیت اکران فیلم سینمایی «زهر مار» را تشریح کرد.

پروانه نمایش «قصر شیرین» صار شد
سینماپرس: مجوز نمایش دو فیلم «قصرشیرین» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی رضا میرکریمی و «وکیل مدافع» به کارگردانی سلما بابائی صادر شد.