پیش‌زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران

همه از خودشون می‌پرسند چرا اينطور شد، ولی در ضمن بد هم نشد برامون . ما که خونه،  اپارتمان و باغ داریم ، ماشین و دیگه ۲ تا یخچال دو دره، تلویزیون ۶۵ اینچ ، سیخ های کباب دیگه ویلاها دوبلکس هم که توکاره

مملکت به درک جان ما در خطر است

هر کشورى که تعداد مسجادش و معابدش ۳ برابر بيشتر از مدرسه هايش است و تمام امور مملکت دست یک نفره و روشن فکرانش فراموش شدند ، جهل و خرافات و پوچی عقایدات و بیسوادی مسعولین و مردمش بیداد می‌کنه ویا جاییکه رهبرانشان دوتا قانون نیوتون را نمی دونه دم از علم ، معرفت و سیاست، اصول کشورداری میزنند بیشتر از این هم نباید انتظار داشت

نصیحت من به شما اینکه اگر کسی به شما میگه خدا گفته ،خدا فرستاده، خدا نوشته، پسر خداس، دختر عمه خداس، خدا دوست داره، خدا داده، خدا کرده ، برا خدا، مال خدا، سایه خدا و از این قبل از اون فرار کن.

اول از همه می خواهم شعری از خیام را یادآوری کنم

یک گاو دگر نهفته در زیر زمین
گاویست در آسمان و نامش پروین
زیر و زبر دو گاو مشتی خر بین
چشم خردت باز کن از روی یقین

به نظر من اين بيت اشاره به بعضى مردمان همیشه در صحن پرشور و شعور ملت ايران و مستبدين پوتينی و نعلينی دارد

تاریخ شفاهی عصر پهلوی

برای همین هم تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی چند کتاب بپردازیم
نمى خواد وحشت کنيد این کتاب ها همگی به صورت صوتی و رایگان در اینترنت موجود هستند

کتاب شبه خاطرات نوشته علی بهزادی
اشاره به جزییاتی از زندگی اشخاص سیاسی و فرهنگی تاریخ معاصر پهلوی دارد.

در آن شرح خاطرات 34 تن از شخصیت های سیاسی مطبوعاتی معاصر نوشته شده و بسیار جلب و شیرین اما حقیقت شرح حالها بستگی به خوانده داره.

 

سرگذشت حاجی بابای اصفهانی اثری داستانی از جیمز موریه

سرگذشت حاجى باباى اصفهانى عنوان كتابى از جيمز موريه، مأمور سياسى دولت انگلستان در دوران سلطنت فتحعلى‌شاه است كه توسط حبيب‌الله اصفهانى به فارسى ترجمه شده، اين داستان در سال 1824ميلادى در لندن منتشر شده است.

رمان شرح احوالات دلاك زاده است از اهالى اصفهان كه در جوانى به خدمت يك تاجر ترك درآمده و پس از ماجراهايى طولانى به دربار قاجار راه مى‌يابد و گزارشى از فساد ادارى اين دوره به دست مى‌دهد.
موريه چهار سال بعد كتاب ديگرى ذيل عنوان حاجى بابا در لندن را منتشر ساخت كه در واقع جلد دوم اين مجموعه است.

 

و اگر اين دو کتاب را مرور کردى, پيداس يک فضيلتى در تو هست و ديگه ادامه ميدى و من هم همين را ميخوام

با اين حال چند تا ديگه  کتاب دیگر که بد نیستند

 کتاب خاطرات تاج‌السلطنه  دختر ناصرالدین شاه قاجار
خاطرات تاج‌السلطنه ارزش تاریخ‌, شناختی زیادی نیز دارد زیرا اطلاعات روشنی دربارهٔ پنج سال آخر سلطنت ناصرالدین شاه و دربار ناصری و مظفری و دربارهٔ رویدادهای مهمی مانند واقعه رژی، قتل ناصرالدین شاه، غارت خزانه پس از او، سلطنت مظفرالدین شاه، نقش سیدجمال الدین اسدآبادی و امین السلطان دارد.

کتاب خاطرات حاج سیاح

از حاجی سیاح دو کتاب به جا مانده: یکی خاطرات حاج سیاح (دورهٔ خوف و وحشت) و دیگری سفرنامه حاجی سیاح محلاتی است که در واقع جلد دوم خاطرات محسوب می‌شود و به شرح سفرهای او مربوط می‌شود.

خوب حالا فرض میکنیم که این کتابها را با چند تا دیگه کتاب خواندی یک دفعه فکر نکنی علامه شدی تازه در خونه را باز کردی یک قدم گذاشتی تو کوچه تا تو به اون طرف شهر برسی خیلی راهه .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*